Продаж нерухомістi в Болгарії на первинному і вторинному ринках
Пошук нерухомості

Підготовка нерухомості до продажу

 Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży: jakie dokumenty należy przygotować

Соціальна значущість операцій з об'єктами житлового фонду є підосновою для багатоступінчастого, складного процесу формування угоди відчуження. Саме тому, якщо рішення про продаж житла є для власника обдуманим і остаточним, то йому слід заздалегідь запастися повним пакетом паперів, які він зможе пред'явити покупцеві перед угодою. Далеко не усі ці документи для продажу квартири потрібні для правового документообігу, але їх наявність має право зажадати покупець, для того, щоб переконатися в чистій історії квартири.
 

Документ, що встановлює право, і його реєстрація
Головним документом, який підтверджує право власника розпоряджатися житлом, є свідоцтво про юридичну обгрунтованість фактичного придбання житла (Нотаріальний акт у Болгарії). Це може бути папір про приватизацію, спадкоємство, дарча, рішення суду, договір довічного утримання.

Документ має бути зареєстрований в "Агенстве по вписуваннях", про що свідчить папір про реєстрацію з Агентства. Без внесення зміни в реєстр будь-який договір, що встановлює право, не має повної юридичної сили, що обмежує права власника по відчуженню об'єкту.

Кадастровий і технічний паспорт
Кадастровий паспорт замовляється власником або його представником на початковому етапі продажу квартири, заявку на його виготовленні можна подати в Кадастровій палаті.

Податкова служба
Перед підписанням нотаріального акту, нотриус обов'язково зажадає від продавця довідку з Податкової інспекції на предмет реєстрації і відсутності задолженостей.

Згода чоловіка
Для того, щоб оформити угоду, необхідно нотаріально підтвердити згоду чоловіка на відчуження. Такий крок потрібний у тому випадку, якщо житло приватизоване або куплене впродовж браку. Виключення складають квартири, отримані в якості подарунка, передані у спадок і житло, закріплене за чоловіком в шлюбному контракті після розлучення.

Попередній договір (рідко використовується у разі продажу вторинної нерухомості у Болгарії)
Після збору усіх вищеперелічених паперів сторони укладають між собою договір купле-продажи, який містить в собі інформацію, що дозволяє ідентифікувати об'єкт відчуження : його адресу, квадратуру, кількість кімнат.

У угоді прописується сума і порядок розрахунку між продавцем і покупцем. Папір можна скласти власноручно, викачавши зразок з інтернету, або звернутися по допомогу до нотаріуса.

Документи, необов'язкові для реєстрації угоди
Документи для продажу квартири не обмежуються лише тими основними інформаційними паперами. Покупець напевно зажадає від продавця житла наступні паперові носії інформації:

- витяги з особових рахунків, що підтверджують відсутність заборгованостей по комунальних платежах;

- виписка з Агентства по Вписуваннях, де зафіксована відсутність обтяжень і арештів на об'єкт;

- для іпотечної угоди - незалежна оцінка.

Іноді покупці просять власників житла узяти довідку з ПНД і НД щоб уникнути визнання угоди незаконної із-за недієздатності або неосудності хазяїна квартири. Медична витримка береться лише по добровільному волевиявленню продавця, самостійно покупець отримати таку інформацію не зможе.

Документи для продажу квартири фахівці рекомендують готувати задовго до першого показу, оскільки впродовж передпродажної підготовки можуть виникнути різні підводні камені. Наприклад, якщо одним з власників є неповнолітній, то продати квартиру можна лише при взаємній згоді батька і матері дитини, незалежно від того, чи в шлюбі батьки.

Усі ці нюанси краще вирішити заздалегідь, оскільки кожне невирішене питання може значно вплинути на ринкову вартість квартири.